Ogród
Tunel ogrodowy – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Tunel ogrodowy – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Wybór tunelu foliowego do ogrodu wydaje się być prostą sprawą, ale wcale tak nie jest. Szczególnie jest to trudne dla osoby niedoświadczonej, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem. Jeśli stoisz przed zakupem tunelu ogrodowego i zupełnie nie wiesz, który wybrać, przeczytaj ten krótki poradnik.

Kilka podstawowych informacji

Na rynku ogrodniczym jest mnóstwo różnych tuneli foliowych, które różnią się od siebie gabarytami, kolorem i parametrami technicznymi. Jeśli chcesz zrobić dobry zakup, na początku przejrzyj dokładnie kilka sklepowych katalogów i zapoznaj się z tematyką hodowli warzyw. Wiele zależy od tego, co i jak długo chcesz uprawiać i jak duży masz ogród. Znajdź też odpowiednio nasłonecznione miejsce na działce (najlepiej w linii północ-południe), aby warzywa miały dostęp do światła. Zadbaj również o dobrej jakości ziemię pod uprawę, aby plony były zdrowe i obfite. Musisz też zostawić trochę miejsca a obkopanie tunelu dookoła. Jest to konieczne, aby zabezpieczyć warzywa przed kontaktem z dużą ilością wody i gniciem.

Tunel zielony czy biały – czy ma to jakieś znaczenie?

Okazuje się, że nie chodzi tu tylko o kwestie estetyczne, choć i takie są brane pod uwagę. Jeśli rośliny mają mieć dostarczoną większą ilość ciepła, wybierz tunel zielony. Absorbuje on więcej światła, co przekłada się na ocieplenie wnętrza. Niestety tego typu tunele są nieco mniej trwałe ze względu na dużą absorbcję promieni słonecznych. Jeśli jednak kupisz dobrej jakości tunel, jego trwałość będzie i tak bardzo wysoka. Natomiast białe namioty foliowe odbijają znacznie więcej światła, dlatego warzywa są lepiej doświetlone. Zanim więc wybierzesz odpowiedni tunel, zastanów się, jakie gatunki warzyw będziesz uprawiać. 

Jaka konstrukcja tunelu będzie najlepsza?

Masz do wyboru dwa podstawowe rodzaje namiotów ogrodowych. Pierwszy z nich to tunel ogrodowy ze stelażem metalowym, który ma mocną konstrukcję. Lepiej wytrzymuje pogodowe anomalia i można go trochę rozbudować. Metalowe rurki stanowią stabilną konstrukcję, dlatego nie zawsze jest potrzeb składania namiotu na czas zimy. W takim tunelu można założyć półeczki na stelażu i puścić po rurkach pędy roślin. Natomiast jeśli  chodzi o wady, to niestety taki namiot bardziej koroduje. Trzeba go co jakiś czas poddawać zabiegom impregnacji, aby jak najdłużej pozostał w dobrym stanie. Kupno tunelu z ocynkowanej stali minimalizuje korodowanie, dlatego warto szukać dobrych produktów na rynku. 

Tunel ogrodowy ze stelażem z  PVC jest znacznie lżejszy, łatwiej go przenieść w inne miejsce i łatwo go zamontować. Niestety taki tunel jest bardziej podatny na przewrócenie i uszkodzenie. Nie daje też tylu możliwości użytkowych jak namiot metalowy. Dlatego też najczęściej kupują go początkujący ogrodnicy, którzy zaczynają przygodę z uprawą warzyw.

Trzeba też zwrócić uwagę na grubość, wytrzymałość i jakość folii. To często od tego elementu zależy, czy warzywa będą mieć odpowiednie warunki do wzrostu.